05 stycznia 2017

Bago (Pegu) - zwiedzanie

Bago lub Pegu to miasto na terenach plemiennych Monów.
Pałac Kanbawzathadi, Birma, Bago, Jola Stępień
Pałac Kanbawzathadi w Bago
Monowie były bardziej zaawansowani kulturowo i naukowo niż Birmańczycy. Królowie Birmańscy korzystali z ich wiedzy, ale Monowie mieli zawsze własne ambicje i jak tylko mogli, to się wyzwalali i zakładali królestwo Hanthawaddy.
Po upadku Paganu, Birma się rozpadła. Na północy urośli w siłę Szanowie, na zachodzie Arakanowie, a na południu Monowie utworzyli swoje własne królestwo Hanthawaddy ze stolicą w Pegu - dzisiejszym Bago. Największy rozkwit miasta przypadł na koniec XV wieku za panowania króla Dhammazediego.
Bago, Birma, Jola Stępień
Bago z okien autobusu
Obecna nazwa miasta pochodzi z języka mońskiego i oznacza piękny. Dawna nazwa miasta w języku pali to Hamsavati - Miasto Hamsy. Hamsa to gatunek kaczki migrującej co roku na zimę z Himalajów do Indii i Birmy.
W Bago (Pegu) stolicy Drugiego Imperium Birmańskiego do zobaczenia mamy cztery miejsca.

Pałac Kanbawzathadi
Pałac Kanbawzathadi, Bago, Birma
Pałac Kanbawzathadi
Pałac ten jest repliką pałacu króla Bayinnaunga z 1556 (u nas Bona opuszcza Polskę i wraca do Bari). Pałac przetrwał zaledwie 30 lat. Podczas powstania w 1599 został spalony. W Latach 90 XX wieku 176 tekowych słupów. Na słupach były wyryte nazwy różnych miast Dolnej i Górnej Birmy oraz imiona i tytuły dworskich urzędników. Górne ich części nosiły ślady ognia. Nie wiadomo, czy to na pewno słupy z pałacu Bayinnaunga. Mogą to być resztki z pałacu wybudowanego w 1753 r. dla króla Monów Binnya Dali.  Nie zachowały się żadne wizerunki birmańskich pałaców z XVI wieku, odbudowniczowie Kanbawzathadi przedstawiają nam swoją wizję.
Pałac Kanbawzathadi, Bago, Birma, Jola Stępień
Pałac Kanbawzathadi. Można posiedzieć na plastikowych fotelach.
Posąg Buddy Shwethalyaung

Budda Shwethalyaung, Bago, Birma, Jola Stępień
Budda Shwethalyaung - zegar odmierza Twój czas, a wiatrak Cię ochłodzi.
W końcu XIX wieku Bago było raczej wsią niż miastem. Nie podniosło się po zburzeniu w 1795 roku ( u nas III rozbiór). Brytyjczycy budowali w pobliżu Begu linię kolejową. W czasie budowy (1881r) odkryli w dżungli ten ponad 55 metrowej długości zapomniany posąg. Nie ustalono do dzisiaj, kiedy powstał. Legenda mówi, że w X wieku. Brytyjczycy odrestaurowali posąg, potem postawiono nad posągiem straszną wiatę, która straszy do dzisiaj. Ale taki jest tam zwyczaj: najpierw posąg, potem wiata, żeby na Buddę nie padało.

Stopy Buddy.
Jest to drugi największy leżący Budda świata. Ma 56 metrów długości, 18 metrów wysokości. W 1930 roku w czasie trzęsienia ziemi posąg się uszkodził, dobudowano inkrustowane poduszki z laki, żeby zapobiec kolejnym zniszczeniom.
Największy Budda leżący znajduje się w Tawè nad Morzem Andamańskim.
Duch opiekuńczy Buddy Shwethalyaung  a z tyłu tabliczki z nazwiskami darczyńców oraz kwotami wpłat. 
Kyaik Pun Pagoda
 Kyaik Pun Pagoda
Kyaikpun Pagoda a w niej posąg Buddy siedzącego. Cztery wcielenia 27 metrowego Buddy w czterech pozycjach, z twarzami skierowanymi w cztery strony świata. Oglądamy Buddę Kakusandha, Konagamana, Kassapa i Gautama. Ustawienie posągów i gesty Buddy jak w świątyni Ananda
Kyaik Pun Pagoda, Bago, Birma
Kyaik Pun Pagoda
Według tradycji posąg jest zbudowany przez króla Migadippa pochodzi z VII wieku. Odrestaurował go król Dhammazedi w XV wieku.

Hurma, persymona, hebanek, hebanowiec, sharon, szaron, szarona (Diospyros Burmanicha)Hurma, persymona, hebanek, hebanowiec, sharon, szaron, szarona

(Diospyros Burmanicha)
Na dziedzińcu światyni rośnie przepiekna persymona , dająca owoce khaki.

Cmentarz Htaukkyan
Cmentarz Htaukkyan, Bago, Birma
Cmentarz Htaukkyan
Podczas II wojny światowej, w marcu 1942 r. Bago zajęli Japończycy. 2 maja 1945 w pobliżu miasta rozegrała się bitwa poprzedzająca bezpośrednio zdobycie Rangunu. Z tego okresu pozostał cmentarz wojenny w Htaukkyan, przy drodze prowadzącej z Rangunu do Pegu, na którym spoczęło 27 000 żołnierzy Sprzymierzonych.
Cmentarz Htaukkyan, Bago, Birma, Jola Stępień
Cmentarz Htaukkyan



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz