03 kwietnia 2017

Drogi w Wietnamie.

W poprzednim poście pisałam, że w Wietnamie drogi są. Moje główne wrażenie było takie, że ich drogi spełniają inne funkcje niż nasze.
 Wietnam, Jola Stępień, skuter, HANOI
W Hanoi mural - mozaika ma 6,5 km długości

Oczywiście służą do przemieszczania się, ale jeśli chcesz szybko przejechać z Sajgonu do Hanoi (samochodem 30 godzin), to lecisz samolotem – codziennie z Hanoi odlatuje ponad 60 samolotów i oczywiście wraca, czyli 30 tys. osób codziennie korzysta z tej trasy. W Wietnamie jest 19 portów lotniczych i ponad 400 tras krajowych. Wiesz, że w Polsce jest 15 lotnisk, a w Niemczech 17? Wietnamczycy latają dużo i to dobrymi samolotami. Wybierają komunikację samolotową, jeśli mają do pokonania więcej niż 150 km.
Wietnam, Jola Stępień, skuter, HANOI
Deszcz nie przeszkadza skuterom
Dlaczego nie jeżdżą samochodami? Drogi ekspresowe w Wietnamie to takie, które mają po dwa pasy i więcej w jedną stronę, węzły to mogą być zwyczajne skrzyżowania ale i bezkolizyjne zjazdy. Jest tylko kryterium liczby pasów. Takich tras jest w Wietnamie ok. 850 km, z czego ponad jedną trzecią stanowi trasa z Hanoi na przejście graniczne z Chinami. Autostrady i drogi ekspresowe zostaną dopiero zbudowane. Trasa Hanoi – Ho Chi Minh powstanie do 2020.
 Wietnam, Jola Stępień, skuter
Stacja benzynowa na autostradzie. 
Zresztą do niedawna nie było takich potrzeb jak autostrady. Samochody "niepaństwowe" istnieją dopiero od 10 lat. W sumie podatki i opłaty za zakup samochodu to 150% ceny zakupu. Zakup używanego samochodu to 40-60% podatku. Czyli - w Wietnamie są tylko nowe samochody i to nie za dużo - 2 mln sztuk wszystkich typów (w Polsce ważnych polis OC jest 18 730 328).

nha mong, Wietnam, Jola Stępień, skuter
Ze skutera można można załatwić wszystko 
Poza trasami ekspresowymi, w Wietnamie dróg jest dużo, bo żyje tu dużo ludzi jeżdżących na skuterach. Rower to przeżytek. Wietnamczyków jest 90 mln, skuterów w 2015 roku było 45 mln. W 2016 roku sprzedano jeszcze 3,1 mln skuterów. Wyobraźcie sobie, jakby wszyscy, wszyscy Ukraińcy przyjechali do Polski, każdy na swoim skuterze i jeszcze wszyscy Austriacy odwiedzili nas pieszo.
nha mong, Wietnam, Jola Stępień, skuter
Salon samochodowy
Jak już mamy Wietnamczyka na skuterze, to przechodzimy do podstawowej funkcji drogi. Najbardziej na świecie Wietnamczycy chcą być bogaci, a pieniądze w Wietnamie również leżą na ulicy i dlatego wszyscy chcą żyć przy drogach.
nha mong, Wietnam, Jola Stępień, skuter
Salon skuterowy

Trasa z Hanoi do Halong prowadzi przez tzw. ulicówki. 160 km  terenu zabudowanego. Jedzie się ponad 4 godziny. Całe życie we wsiach i miasteczkach dzieje się wzdłuż głównej ulicy. Nie ma ulic bocznych, wszystkie domy są przy szosie.
nha mong, Wietnam, Jola Stępień, skuter
nha mong wąski dom w mieście
Ten stan powoduje również ogromny popyt na ziemię przy drodze, a cała ziemia należy do państwa. Maksymalnie można "kupić" 6 metrów przy ulicy. Za tym idzie też specjalna architektura Wietnamu. Fronty domów mają najczęściej szerokość drzwi garażowych. Za to są to budynki bardzo głębokie i wysokie. Domy te noszą nazwę „nha mong”.
nha mong, Wietnam, Jola Stępień, skuter
nha mong na wsi

Na dole nha mong Wietnamczyk ma biznes - inna rola parteru byłaby marnotrawstwem. Na pierwszym piętrze też ma biznes, a mieszka dopiero gdzieś tam wysoko, wysoko. Ponieważ na dole jest biznes, to żeby dobrze działał, towary są na chodniku. Aby były lepiej widoczne niż u sąsiada, są nawet na jezdni.
Wietnamczyk, jak jedzie drogą, to też ciągle chce się wzbogacić. Jedzie powoli, żeby nie przeoczyć żadnej okazji. Powinien mieć wszystkie biznesy na widoku zarówno po prawej jak i po lewej stronie.
nha mong, Wietnam, Jola Stępień, skuter
nha mong są wszędzie
Jak szerokiej drogi by nie zbudowano, i tak zrobi się za wąsko dla samochodu, a droga poza obszarem zabudowanym po wietnamsku nie ma sensu.
nha mong, Wietnam, Jola Stępień, skuter
baza transportowa

5 komentarzy:

  1. Wow. Świetny tekst, aż trudno sobie wyobrazić taką liczbę skuterów! Może to i dobrze, że w naszym kraju tyle nie ma.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  5. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń