CAMINO

Camino  - Droga Świętego Jakuba to szlak, którym ludzie wędrują od ponad tysiąca lat. Jest wpisana jako Pierwsza Trasa Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego przez Radę Europy i uznana przez UNESCO jako Światowe Dziedzictwo Kultury. 
Wędrujemy do Santiago de Compostela.
Wg legendy w 813r. pustelnik Paio spostrzegł dziwne światła (Campus Stellea – pole gwiazd) nad górą Libredon, starym fortem rzymskim. Powiadomiony biskup z Iria Flavia kazał rozkopać fort i odkryto tam grobowiec trzech osób. Jedno z ciał miało odciętą głowę. Znaleziono też napis: tu spoczywa Iacobus syn Zebedeusza i Salome. Pozostałe szczątki uznano za szczątki uczniów Teodora i Atanazego.
Św. Jakub ewangelizował Hiszpanię, ale powrócił do Jerozolimy, gdzie został ścięty w 44 roku. Teodor i Atanazy zabrali ciało Jakuba i przewieźli je do Santiago.
Alfons II, król Asturii i Galicji kazał wybudować niewielką świątynię na miejscu odkrycia grobu. Alfons III rozbudował ją. I tak się zaczęło…
W 997 roku Almanzor zburzył miasto, ale w 1075 rozpoczęła się odbudowa. Katedra, dzisiaj widzimy pochodzi z XI wieku, oczywiście wielokrotnie przebudowana i rozbudowana. W 2016 roku wieże od strony placu i Portyk Chwały są w remoncie.

Pielgrzymkę można zacząć w wielu miejscach. Ja szłam Trasą Francuską, z Saint Jean Pied de Port we francuskich Pirenejach. Kończy się zawsze przy grobie Apostoła Jakuba Starszego.

Dlaczego w XXI w ludzie pielgrzymują? Powodów są tysiące i każdy ma swój własny. Po przejściu 775 km wiem, że jaki by ten powód nie był, to każdy, tak, KAŻDY, może to zrobić. Przede wszystkim jest bezpiecznie, ludzie są dla siebie niezwykle życzliwi. Nie trzeba od razu przejść całej drogi, nie trzeba iść po 30 km dziennie, nie trzeba mieć kupy forsy, nie trzeba znać języka…

Jak to zrobić, wyjaśnię na konkretnych przykładach. Zapraszamna relację.


Jola Stępień
Posty publikuję pod datami zdarzeń.

Wszystkie artykuły o Camino zobaczysz, gdy na górze, po prawej stronie ekranu w sekcji TEMATY klikniesz CAMINO.
Jeśli interesuje Cię tylko sprawa noclegów - wybierz Noclegi.

4 komentarze:

 1. Bardzo ciekawe i pomocne wpisy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam ! Czytam o Camino, ponieważ 26 września ruszam drogą francuską . Cieszę się z każdej informacji jaką wyczytam z zapisów uczestników pielgrzymki. Myślę ,że takie i podobne informacje pomogą w realizacji mojego pielgrzymowania. Dziękuję za ciekawy opis .Pozdrawiam Andrzej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo. Miło mi, że informacje są przydatne. Daj znać, jak wrócisz. Buen Camino

   Usuń