11 czerwca 2016

Camino – Dzień 24

DZIEŃ 23                                                                                    DZIEŃ 25
Po wczorajszym zejściu z Irago ledwo mogłam stać na nogach. Ból straszliwy. Na śniadanie oprócz kawy był ibuprom. Nie dałabym rady przejść dwudziestu pięciu kilometrów bez znieczulenia.
Ponferrada, Cacabelos, Templariusze, Camino, Jola Stępień
Widok na Ponferradę
Ruszam więc, najpierw powoli, jak żółw ociężale… Najgorsze pierwsze dwieście metrów. Potem już wszystko wraca na swoje miejsce i zaczyna pracować jak należy. 
Ponferrada, Cacabelos, Templariusze, Camino, Jola Stępień
Między Campos a Ponferradą
Do Ponferrady można iść główną szosą, ale ja skręcam na Campos. Idę przez rozległą dolinę z ogrodami, winnicami, niewielkimi poletkami. Domki są zadbane i czyściutkie. To już jest Bierzo, region, gdzie w XVII i XVIII wieku działały wielkie winnice. Winnic jest już mniej, ale pozostał dostatek.
Ponferrada, Cacabelos, Templariusze, Camino, Jola Stępień
Most w Ponferradzie
Ponferrada oznacza żelazny most – Ponte Ferrata. Miasto rozwinęło się wokół mostu zbrojonego żelazem na rzece Sil. Most zbudowano w XI wieku. 

Ponferrada, Cacabelos, Templariusze, Camino, Jola Stępień
Kawa przed zamkiem templariuszy w Ponferradzie
Odpoczynek w kawiarni pod zamkiem templariuszy. Zamek jest potężny i owiany legendami. Stoi na wzgórzu u zbiegu rzek Boeza i Sil, na miejscu celtyckiej warowni. W okolicy, w Las Medulas były największe kopalnie złota Cesarstwa Rzymskiego (teraz na liście Unesco) i podobno templariusze z zamku też wydobywali złoto z tych kopalń – to jedna z teorii skąd się wzięło bogactwo templariuszy. Po rozwiązaniu zakonu zamek przeszedł w ręce królów katolickich, a potem niemal doszczętnie się rozsypał. To co można oglądać, to rekonstrukcja i dalej budują. Skarbów templariuszy, w tym nawet Arki Przymierza należałoby szukać bardzo głęboko i daleko. Lochy z zamku miały się ciągnąć do twierdzy Corullon na zachód, około 25 km. 

Ponferrada, Cacabelos, Templariusze, Camino, Jola Stępień
Ponferrada - Bazylika Virgen de la Encina 
Zaglądam jeszcze do bazyliki Matki Boskiej od Dębu. Posążek czarnej Madonny ma niezwykłą historię. Podobno pochodzi z V wieku z Jerozolimy. Przywiózł go biskup Toribiusz (ten od krzyża przez Astorgą). Posążek przebywał w Ponferradzie, zanim jeszcze Ponferrada została nazwana Ponferradą. W IX wieku św. Genudio, w obawie przed muzułmanami ukrył go w dziupli dębu. Po czterystu latach, gdy ścięto dąb na budowę zamku, odkryto w jego wnętrzu właśnie ten posążek. Miało to miejsce 8 września – Dzień Narodzenia NMP. Templariusze postawili w miejscu wyciętego dębu kapliczkę. Przez osiemset lat wybudowano na tym miejscu trzy kościoły, a Virgen de la Encina zawsze znajduje się w głównym ołtarzu i patronuje Ponferradzie i całemu Bierzo. Nazywana jest „marronica” – Mulatka. 
Ponferrada, Cacabelos, Templariusze, Camino, Jola Stępień
Ponferrada - wieża bazyliki
Wychodzę z miasta przez park wzdłuż Sil, a zaraz za miastem jest krótka wspinaczka. Podmiejskie osiedla przechodzą w pola. Coraz więcej winnic i sadów. Już jest lato. Maki przekwitły, dojrzały czereśnie.
Columbriano, Ponferrada, Cacabelos, Templariusze, Camino, Jola Stępień
Columbriano
Po drodze kupuję torebkę czereśni. Czereśnie należy kupować, a nie zrywać z drzew. Można się nieźle struć, gdy są pryskane. Na niektórych sadach są tabliczki, a na większości nie. To taka ochrona przed hordami pielgrzymów. 
Przed Cacabelos już tylko winnice, bo Cacabelos słynie z wina. Dla mnie Cacabelos to poszukiwanie bankomatu. Pieniądze wypływają mi jak woda. Tu nie płaci się kartą. 
Cacabelos, Ponferrada, Cacabelos, Templariusze, Camino, Jola Stępień
Winnice Cacabelos
Dzisiaj pierwszy raz zupa kapuściana z fasolą i placek Santiago. Wbrew temu co zawiera, zupa jest bezpieczna. Można jeść. Placek Santiago nie jest tak pyszny jak placek ze śliwkami, ale jest bardzo praktyczny. Można go zabrać ze sobą i zjeść na śniadanie. 
Pokój czteroosobowy z łazienką!!! W pokoju jestem z Joan z Nowej Zelandii i pierwszy raz spotykam Heather i Petera.
Cacabelos, Ponferrada, Cacabelos, Templariusze, Camino, Jola Stępień
Cacabelos
DZIEŃ 23                                                                                       DZIEŃ 25

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz