23 maja 2016

CAMINO - DZIEŃ 5

DZIEŃ 4                                                                                                                        DZIEŃ 6

Droga do Estelli, po baskijsku Lizarra.
ESTELLA, CAMINO, NAWARRA, Jola StępieńKrajobraz typowy dla Nawarry. Średniowieczne miasteczka na wzgórzach, na zboczach winnice, w dolinach pola jęczmienia i pszenicy. Są gaje oliwne i migdałowe. Wiosna jest tu piękna i pachnąca. Wzdłuż szklaku maki, chabry, ognicha. Jestem dwa i pół tysiąca km na zachód od domu, a jednak w tej samej strefie czasowej. To oznacza, że słońce wschodzi i zachodzi nad Nawarrą dwie godziny później niż w Polsce. Rano długo jest ciemno, natomiast wieczorem, mimo krótszego dnia, bo w końcu bardziej na południe, do 23 jest jasno. Ranki i wieczory są chłodne a nawet bardzo chłodne. Szczęśliwie w dzień jest ciepło i słonecznie. Nie pada.


Estella, to duże miasto nad Egą, założone pod koniec XI wieku. Od połowy XII w było siedzibą królów Nawarry.
ESTELLA, CAMINO, NAWARRA, Jola Stępień
ESTELLA
Rozkwit przeżywało w XII i XIV w.. Estella znana była z „dobrego chleba, wina, ryb i mięsa”. Minstrele opisywali ją „Estella bella”. Z powieści łotrzykowskiej Picara Justina pochodzi powiedzenie: „Estella – piekna, Pampeluna - bogata, Olite i Tafalla - kwiat Nawarry”. Estellę zamieszkiwali bogaci kupcy, a na brzegu rzeki powstała żydowska dzielnica – El Arenal. W XIII wieku było tu czynnych 6 szpitali dla pielgrzymów. Ze średniowiecza pochodzą główne zabytki miasta. Warto obejrzeć kościół św. Michała, kościół św. Piotra, bazylikę Grobu Świętego.

ESTELLA, CAMINO, NAWARRA, Jola Stępień
ESTELLA
Dwie ciekawostki: 
1. Z galerii tego Pałacu Królewskiego, (zdjęcie poniżej) w połowie XIII wieku opiekunce wypadło z rąk niemowlę. Był to jedyny syn Henryka Grubego. Gdy Henryk umierał, "uduszony własnym tłuszczem", jedynym dzieckiem legalnym była roczna dziewczynka - Joanna I. Została władcą Królestwa Nawarry. Gdy skończyła 11 lat, została wydana za Filipa Pięknego, króla Francji i tak doszło do unii i przez 50 lat Nawarrą rządziła dynastia Kapetyngów.


ESTELLA, CAMINO, NAWARRA, Jola Stępień
ESTELA - Pałac Królewski

2. Tradycja mówi, że w 1270 roku biskup z Patras w greckiej Achai pielgrzymował do Santiago niosąc w skrzyneczce kość łopatki Apostoła Andrzeja. Cenne relikwie chciał podarować Santiago. Apostoł Andrzej poniósł śmierć męczeńską w Achai w 62 r, co wyjaśnia posiadanie relikwii przez biskupa. Duchowny zachorował w Estelli i nie ujawniając się zmarł po kilku dniach w jednym ze szpitali. Pochowano go wraz z relikwią w klasztorze przy kościele św. Piotra jak zwykłego pielgrzyma. Pierwszej nocy po pogrzebie zakrystian ujrzał światło nad grobem (znów światło nad grobem), następnej nocy jeden z kleryków zobaczył takie samo światło. Gdy wydobyto z ziemi ciało, w szatach ukazały się relikwiarz, głowica pastorału, naczynia do mszy i jedwabne rękawiczki. Relikwię złożono w złotym relikwiarzu w kościele Św. Piotra. Św. Andrzej Apostoł jest jednym z patronów miasta. Fiesta odbywa się w końcu listopada.
ESTELLA, CAMINO, NAWARRA, Jola Stępień
Estella - kościół św. Piotra.DZIEŃ 4                                                                                                                                       DZIEŃ 6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz